Ciekawostki IT
HISTORIA DYSKU TWARDEGO
Dysk twardy - termin który dla wielu niezaawansowanych użytkowników komputerów wciąż brzmi enigmatycznie i bardzo poważnie. Wiemy wprawdzie że znajduje się wewnątrz naszych jednostek, lecz nie mamy pojęcia jakie jest jego przeznaczenie i zastosowanie.
Wyjaśniamy więc.
Dysk twardy (HDD) to jedno z podstawowych i najważniejszych urządzeń naszego komputera służące do gromadzenia i magazynowania danych. Bez niego nie byłoby możliwe przechowywanie naszych zdjęć i ulubionych filmów, bez niego nie mielibyśmy też możliwości zwykłej codziennej pracy na komputerze, gdyż system operacyjny na którym pracujemy zapisywany jest właśnie na dysku.
Pierwszy dysk twardy IBM-350 w roku 1956 stworzyła firma IBM. Dysk ten różnił się znacznie od znanych nam dzisiaj tego typu nośników. Jego pojemność (5 MB) pozwalałaby zapisać zaledwie dwa zdjęcia z naszego cyfrowego aparatu, a gabaryty to wielkość dużej szafy...
W urządzeniu wykorzystano 50 magnetycznych talerzy o średnicy 24 cali, które wirowały z prędkością 1200 obrotów na minutę.
W miarę upływu lat i rozwoju technologii konstrukcja twardego dysku była wciąż udoskonalana. Jednak prawdziwy przełom w tej dziedzinie dokonał się dopiero w 1980 roku, kiedy to wspomniane już 5 MB udało się zamknąć w stosunkowo niewielkim - ważącym ponad 3 kg 5,25-calowym pudełku.
W 1983 roku powstał 3,5 calowy dysk z pojemnością 10 MB, a w 1988 roku na skutek wciąż postępującego procesu miniaturyzacji powstał dysk twardy 2,5 -calowy o pojemności 10 MB.
Dzisiejsze pojemne i nowoczesne talerzowe dyski twarde niewiele różnią się od IBM-350 - swojego przodka, gdyż ich konstrukcja działania oparta jest na bardzo podobnych zasadach. Coraz częściej zastępowane są jednak przez szybkie i nowoczesne dyski SSD. O tym jednak przy następnej okazji.
KIEDY POWSTAŁ PIERWSZY KOMPUTER?
Do roku 1975 za pierwszy komputer uznawano ENIAC - Electronic Numerical Integrator And Computer – (Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer).
To maszyna stworzona na przełomie lat 1943-45 przez dwóch genialnych naukowców - J.W. Mauchly'ego i J.P. Eckerta na uniwersytecie w Pensylwanii.
Podobnie jak wiele ważnych dla świata wynalazków ENIAC został stworzony na potrzeby armii. Jego zadaniem było tworzenie wyliczeń balistyki artyleryjskiej dla amerykańskich wojskowych.
Pierwszy publiczny pokaz maszyny na której stworzenie wydano okrągłą sumkę 500 tys. dolarów (dziś to wartość ok 6 mln. USD) miał miejsce w 1946 roku. ENAC został wówczas okrzyknięty przez prasę mianem "Genialnego Umysłu".
Maszyna składała zajmowała niebagatelna powierzchnię 140-stu metrów kwadratowych, za jej obsługę odpowiedzialny był prężny zespół pracowników naukowych. Wnętrze komputera składało się z się z 18 tys. lamp elektronowych jej programowanie polegało na przełączaniu złączy kablowych i użyciu perforowanych kart.
ENIAC służył ludzkości do 2 IX 1955r. To właśnie tego dnia o godzinie 23:45 nastąpiło jego wyłączenie.
|
|